ZZP staje się coraz bardziej powszechną praktyką wśród przedsiębiorców w Holandii. Nic w tym dziwnego – jest to zdecydowanie prostszy i bardziej przychylny sposób na otwarcie własnej firmy (zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców) niż inne formy zakładania działalności czy też praca na etacie. Jest też o wiele bardziej opłacalna, zarówno finansowo, jak i czasowo. Czym jest ZZP i kiedy najlepiej zacząć z nim swoją przygodę? Tego dowiesz się w tym artykule!
Czym jest ZZP?
ZZP to skrót od Zelfstandige Zonder Personeel, ale spotkać możemy się także z inną nazwą – eenmanszaak. Jest to termin używany w Holandii, oznaczający niezależnego przedsiębiorcę pracującego bez zatrudnionego personelu. Jest to więc osoba, która prowadzi działalność na własny rachunek, bez posiadania pracowników, choć oczywiście, może on ich zatrudniać. ZZP w Holandii możemy więc porównać do czegoś, co w Polsce nazywamy jednoosobową działalnością gospodarczą. Zakładając ZZP, musimy jednak pamiętać, że jesteśmy samodzielnym usługodawcą, a co za tym idzie, za swoją pracę odpowiadamy całym swoim majątkiem. Spowodowane jest to tym, że ZZP to firma bez osobowości prawnej. Taka forma samozatrudnienia nie jest konkretnie przypisana do jednej branży. Z ZZP korzystać mogą zarówno architekci, tłumacze, doradcy finansowi, ale także studia kosmetyczne czy nawet prawnicy, jak i lekarze. Wystarczy mieć pomysł na swoją działalność i być gotowym na nowe wyzwania!
Jak założyć ZZP w Holandii?
Sama rejestracja firmy ZZP nie jest skomplikowana. Wystarczy złożyć ją w Kamer van Koophandel (KvK), czyli w Holenderskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej. Do założenia firmy w Holandii nie jest nawet wymagany meldunek, czy konto firmowe. Przydatnym w całym procesie okaże się jednak podpis elektroniczny, tzw. DigiD kod.
Chęć otwarcia działalności zgłaszamy na stronie internetowej KVK. We właściwym formularzu będziemy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej firmy – na przykład tego, czym będzie się ona zajmować czy jak będzie się nazywać. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania możemy od razu umówić się na spotkanie w KVK, gdzie potwierdzimy wprowadzone przez nas w formularzu dane oraz rozwiejemy z urzędnikiem wszelkie wątpliwości. Po pozytywnym przejściu przez spotkanie otrzymamy oświadczenie o tym, że firma jest otwarta! Opłata za rejestrację firmy jednoosobowej wynosi 75 Euro. Wystarczy więc kilka prostych kroków, aby nasza działalność weszła w życie.
Nie możemy jednak od razu przejść „do działania”. Musimy poczekać na otrzymanie dokumentów: BTW oraz OB., dzięki którym będziemy mieli możliwość rozliczania się i wystawiania faktur. Oba dokumenty powinniśmy otrzymać w ciągu dwóch tygodni od wizyty w KVK.
Podatki w Holandii przy ZZP
Prowadząc ZZP w Holandii, spotkasz się z podatkiem dochodowym oraz obrotowym (tzw. BTW). Pierwszy z nich płacisz w rozliczeniu rocznym, drugi natomiast rozliczasz raz na kwartał.
Wysokość podatku dochodowego zależy od wysokości dochodu firmy. Obecne stawka wynosi 36,95%. Nie martw się jednak na zapas! Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z szeregu ulg podatkowych, związanych np. z wydatkami poniesionymi w związku z prowadzeniem działalności, kosztami eksploatacji używanego transportu, wynajmem biura czy ubezpieczeniami społecznymi firmy.
Rozliczanie podatków oraz skorzystanie z licznych ulg, podczas prowadzenia działalności gospodarczej w Holandii, nie jest więc skomplikowane! Założenie i prowadzenie firmy jest naprawdę proste! Jak wszędzie, warto jednak zainwestować w dobrą księgowość. Pomoże nam ona nie tylko w rozliczeniach, ale także w prawidłowym prowadzeniu administracji, czego wymaga od nas Belastingdienst (Urząd Skarbowy w Holandii). Dobry księgowy to taki, który poświęci swój czas, aby firma mogła prawidłowo funkcjonować. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną jego usług, ale nie należy na nich oszczędzać podczas prowadzenia własnej działalności.
Dla kogo polecane jest ZZP?
Jak więc mogliśmy zauważyć, ZZP jest bardzo prostą i jednocześnie funkcjonalną formą zatrudnienia. Działalność w tej formie jest także stosunkowo łatwa i szybka w założeniu, a jedyna pomoc, która może okazać się dla nas przydatna, zwłaszcza na początku, to dobry księgowy lub księgowa. ZZP będzie więc idealne dla kogoś, kto ceni sobie samodzielność i elastyczność, gdyż nie podlegamy tutaj zewnętrznemu nadzorowi ze strony pracodawcy oraz mamy pełną kontrolę nad swoim grafikiem. ZZP w Holandii cechuje się również różnorodnością projektów i często większymi zarobkami, ponieważ sami ustalamy zakres naszej działalności i stawki za swoje usługi, kontrolując przy tym finanse firmy. Niepodważalnym plusem są też ulgi podatkowe przysługujące osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Należy być jednak przygotowanym na ryzyko związane z brakiem stabilności zatrudnienia. Nie trzeba więc mieć złożonego biznesplanu, aby otworzyć swoją działalność i czerpać korzyści z niezależności zawodowej oraz finansowej – wystarczy mieć dobry pomysł na siebie i tak naprawdę już można zacząć działać!