fbpx

Roczne rozliczenie podatku w Holandii – jak się do tego przygotować?

Rozliczenie podatku

Kolejny rok za nami, a więc wielkimi krokami zbliża się także koniec roku podatkowego. Rozliczenie podatkowe w Holandii jest obowiązkowe. Co prawda tutaj rozliczenie podatku możliwe jest do 5 lat wstecz, ale nie ma co zwlekać. Lepiej z głową się do tego przygotować. Zyskać spokój i zwrot nadpłaconego podatku już teraz.

Jeśli, jak wielu uważasz, że podatki w NL są wysokie, to mamy dobrą wiadomość. Ewentualne zwroty to także spore kwoty, za to dopłaty zdarzają się rzadko. Warto więc dobrze przygotować się do rozliczenia. Podpowiemy, co powinieneś zrobić, żeby rozliczyć podatek w Holandii zgodnie z prawem. 

Co kraj to obyczaj?

Nie w prawie podatkowym

Księgowość w Holandii w tym także prawo podatkowe jest spójne z obowiązującym w całej UE. Ma to ułatwić rozliczanie się obywatelowi jednego z krajów członkowskich. Niezależnie od tego w ilu krajach pracowałeś w danym roku podatkowym, w którym z nich mieszkasz i jak długo. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na terenie NL, żeby uniknąć nieporozumień, niepotrzebnej kary i zyskać.

Zebranie wszelkich niezbędnych dokumentów i ostateczne rozliczenie nie zawsze jest proste i szybkie. Zgłoś się do naszego biura, jeśli:

  • Stresujesz się nieznajomością prawa podatkowego w Holandii;
  • Komunikację utrudnia Ci bariera językowa;
  • Masz skomplikowaną sytuację;
  • Wiesz, że czas poświęcony na rozliczenie podatkowe spożytkujesz znacznie lepiej.

Przygotuj dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku – tylko które?

Kiedy nadchodzi okres rozliczeniowy, wpadasz w panikę? Nie Ty jeden. Dla większości rachunkowość to temat na co dzień obcy, wręcz skomplikowany. Prawo to prawo i obawiasz się popełnić błąd. Rozumiemy to i dlatego jako biuro podatkowe zajmujemy się tym za innych.

Rok to długo, wiele mogło się po drodze wydarzyć w Twoim życiu zawodowym i prywatnym. Które wydarzenia, będą istotne dla urzędu skarbowego? Co koniecznie trzeba zawrzeć w zeznaniu podatkowym? Zebranie odpowiednich dokumentów, które poinformują o tym, co ważne urząd to podstawa, żeby prawidłowo rozliczyć podatek.

Jeśli pracujesz w jednym miejscu cały rok, zadanie będzie prostsze. Jeśli w ciągu ostatniego roku miałeś dochody z różnych źródeł, po prostu trzeba będzie to uwzględnić w rozliczeniu podatku. Warto wcześniej postarać się o zebranie potrzebnych dokumentów, ponieważ na wydanie niektórych z nich trzeba poczekać. Tak czy inaczej, spokój i… nasza lista mogą Cię uratować 🙂

Lista najważniejszych rzeczy potrzebnych do rozliczenia podatku w Holandii

Na początek zbierzmy w punktach najważniejsze rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim zabierzesz się do rozliczania podatku. Każdy z nich zostanie w poniższym artykule dokładniej omówiony. Przygotuj:

  1. Jaaropgave od każdego pracodawcy.
  2. Jaaropgave od UWV, jeżeli pobierałeś zasiłek.
  3. Informacja, w jakim okresie byłeś zameldowany w Holandii.
  4. Zaświadczenie o dochodach Belastingdienst.
  5. Informacje o rodzinie, prowadzeniu firmy, hipotece.
  6. Numer konta bankowego.

Jaaropgave – co to jest i jak go pozyskać?

Do rozliczenia podatku potrzebna jest karta podatkowa Jaaropgave. To odpowiednik polskiego PIT 11. Wydaje ją pracodawca na początku roku za rok poprzedni. Miałeś więcej niż jednego pracodawcę w roku podatkowym? Musisz zebrać osobne Jaaropgave od każdego z nich. To dokument potwierdzający, że byłeś legalnie zatrudniony, w danym okresie, a pracodawca wpłacał zaliczki na podatek. 

Jaaropgave z zasiłku UWV

Jaaropgave będzie Ci potrzebny także wtedy, gdy pobierałeś zasiłek z UWV w Holandii. Tak, zasiłek także podlega rozliczeniu podatkowemu. Wiele osób o tym zapomina. Zazwyczaj systemowo UWV wystawia Jaaropgave za rok poprzedni na początku kolejnego roku kalendarzowego. Możesz go pobrać ze strony  www.uwv.nl Do tego niezbędny jest Twój Digid Code, żeby zalogować się w systemie. 

Zaświadczenie o dochodach Belastingdienst

Zaświadczenie Belastingdienst niezbędne jest dla tych, którzy nie mają meldunku w NL lub roku podatkowym byli zameldowani w Holandii czasowo. Jak je uzyskać?

Belastingdienst wymaga zaświadczenia o dochodach. Żeby go otrzymać, konieczne jest rozliczenie PIT 36 ZG. To tzw. zerówka – rozliczenie dochodów zagranicznych. W ten sposób w Polsce nie zapłacisz podatku od dochodów zagranicznych, ale masz obowiązek złożenia takiego formularza PIT w kraju, w którym byłeś zameldowany.

Przykładowo: pracowałeś przez kilka miesięcy w Holandii, na stałe jesteś zameldowany w Polsce. Obecnie pracujesz w Holandii i tu będziesz się rozliczał z podatku. Żeby uniknąć podwójnego opodatkowania, musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym w Polsce, korzystając właśnie z PIT 36 ZG. Otrzymasz w ten sposób zaświadczenie o uzyskanych dochodach (bądź braku dochodów). Jest ono niezbędne do otrzymania pełnego zwrotu podatku w Holandii. Bez zaświadczenia zwrot będzie pomniejszony o 700€. 

Brak zaświadczenia o dochodach może także spowodować wstrzymanie wypłaty zwrotu podatku. Holenderski urząd skarbowy upomni się o niego pisemnie. Jeśli go zignorujesz, możesz otrzymać karę pieniężną. 

Dodatkowe informacje

Rozliczasz się z partnerem? Masz dzieci? Posiadasz majątek, prowadzisz firmę? A może wiąże Cię kredyt hipoteczny? O tym wszystkim powinien dowiedzieć się urząd skarbowy. Po co? Żeby wziąć pod uwagę należne ulgi i dokładnie obliczyć przysługujący zwrot podatku z Holandii.

Zwrot podatku tylko na konto 

Zwrot podatku z Holandii wypłacany jest tylko i wyłącznie na konto bankowe. Rozliczając się z holenderskim fiskusem, musisz podać jego numer, zwłaszcza kiedy rozliczasz się w NL po raz pierwszy. Nie musi to być konto w banku holenderskim, wystarczy wskazać swoje inne konto bankowe przykładowo polskie. W razie potrzeby pomagamy w rejestracji konta bankowego i uzyskaniu Belastingdienst.

Zwróć się po pomoc do biura rachunkowego

Zależy Ci na szybkim zwrocie podatku z Holandii? Nie masz czasu ani ochoty zagłębiać się w przepisy, obliczać, starać się o wydanie dokumentów? Zwróć się do biura rachunkowego, w którym księgowa i doradca podatkowy kompleksowo zajmą się rozliczeniem podatku.

Jak działamy?

Szybko i elastycznie. Pozyskamy w Twoim imieniu niezbędne zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego. Rozliczymy podatek dochodowy z uwzględnieniem ulg i indywidualnej sytuacji życiowej. Uwolnimy Twój czas, zdejmiemy ciężar obowiązku. Uporządkujemy finanse. 

 

Ostatnie Wpisy

Masz pytanie?

Zadzwoń lub napisz do nas!