Jaką założyć firmę w Holandii, gdy zaczynamy przygodę z własnym biznesem?
Holandia jest znana z rozwiniętej i najsilniejszej gospodarki oraz z innowacyjnego podejścia do biznesu. Stała się jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla przedsiębiorców w Europie. Słynie też z prostej i przejrzystej procedury zakładania spółek oraz atrakcyjnego środowiska biznesowego przy ograniczonej ingerencji rządu. Holenderska polityka gospodarcza sprawia, że co roku powstają tam nowe firmy. Warto zwrócić uwagę na dostępne formy działalności gospodarczej, aby wybrany rodzaj współgrał z profilem firmy, a zyski i koszty pozostawały zoptymalizowane. Na samym początku należy wybrać formę prawną firmy i dopiero wtedy można się udać do Krajowego Rejestru Handlowego (Kamer van Koophandel), aby zarejestrować firmę i uzyskać unikalny numer identyfikacyjny (KvK-nummer).
W Holandii dostępne są następujące formy prawne działalności:
- Firmy bez osobowości prawnej (właściciel odpowiada osobiście za wszelkie zobowiązania firmy, majątek osobisty to majątek firmy):
a) jednoosobowa działalność gospodarcza (Eenmanszaak | ZZP),
b) spółka jawna (Vennootschap onder firma | VOF).
- Firmy z osobowością prawną (firma posiada zdolność prawną, może zatem zawierać umowy, zaciągać pożyczki oraz podejmować różnorodne decyzje. Posiada też majątek, który stanowi jej zabezpieczenie. Konieczny jest tu akt notarialny ustanawiający osobowość prawną oraz powołanie zarządu, który zarządza i pełni funkcję reprezentacyjną):
a) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Besloten Vennootschap | BV),
b) spółka akcyjna (Naamloze Vennootschap | NV),
c) spółka komandytowa (Commanditaire Vennootschap | CV),
d) stowarzyszenie i fundacja.
1a. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza i najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Holandii. Procedury założenia firmy nie są skomplikowane. Warto wspomóc się biurem księgowym oraz programem do faktur, aby sprawy administracyjne nie zajmowały zbyt dużo czasu. Zazwyczaj na początku można skorzystać też z większej ilości ulg podatkowych.
1b. Spółka jawna pozwala na wspólne działanie przedsiębiorców. Ważna jest tu odpowiedzialność majątkowa, jednak nie jest wymagany wkład początkowy. Jest to idealne rozwiązanie dla małych rodzinnych firm.
2a. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał jest dzielony na udziały. Zobowiązania spółki nie dotykają majątku osobistego właścicieli. Ich odpowiedzialność ogranicza się do wysokości wkładu w kapitał spółki. Ta forma prawna jest popularna wśród średnich i dużych przedsiębiorstw.
2b. Spółka akcyjna emituje akcje, które są notowane publicznie i mogą być sprzedawane. Tego typu forma jest najczęściej przypisywana dużym korporacjom i niezbędny jest tutaj wyższy kapitał początkowy niż w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
2c. W spółce komandytowej funkcjonują dwie grupy partnerów – komplementariusze, czyli ci, którzy firmą zarządzają oraz komandytariusze, czyli inwestorzy bierni, którzy inwestują kapitał bez opcji zarządzania. Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania firmy bez ograniczeń, a komandytariuszy limituje wysokość ich wkładu.
2d. Stowarzyszenie i fundacja nie są typowymi formami działalności gospodarczej, ale są prawnie uznawane, dzięki czemu mogą prowadzić działalność zarobkową.
Istotne jest, aby wybrać odpowiednią formę działalności gospodarczej, przeanalizować ewentualną liczbę wspólników, potrzeby kapitałowe oraz ryzyko, jakie jesteśmy w stanie zaakceptować. Podjęcie decyzji może ułatwić wypełnienie kwestionariusza przygotowanego przez Holenderską Izbę Handlową KVK (kliknij).
Czy potrzebujesz pomocy w sprawach księgowych? Skontaktuj się z nami, a nasz zespół specjalistów chętnie Ci pomoże. Razem zadbamy o to, aby Twoja działalność była zgodna z nowymi przepisami prawa w Holandii!