Auto firmowe
Prowadzenie własnej firmy bardzo często wiążę się z koniecznością posiadania samochodu służbowego. Istotne jest, aby poznać możliwości i obowiązki związane z użytkowaniem takiego auta.
Jakie auto wybrać?
Konieczne jest tu spojrzenie na wybór przede wszystkich z poziomu charakteru firmy i przeznaczenia samochodu. Może to być auto potrzebne jedynie do przejazdów służbowych, ale może służyć też do przewozu np. materiałów budowlanych. Jest też taka opcja, że będzie ono wykorzystywane zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Należy zatem wybrać optymalny rodzaj oraz rozmiar docelowego pojazdu. Warto zastanowić się także nad rodzajem paliwa, ponieważ od 1 stycznia 2025 roku wchodzą istotne zmiany związane z podatkiem BPM (LINK). Przedsiębiorca może również rozważyć zakup auta w leasingu (finansowym bądź operacyjnym). Podejmując decyzję powinno się zastanowić na jak długo będzie potrzebne nam ono służyło – czy kilka lat, czy też „dożywotnio”.
Wszystkie te decyzje sprowadzają się do jednego – auto powinno się jak najkorzystniej rozliczać dla Twojej firmy, a w tym przynosić korzyści i dawać możliwości fiskalne.
Jak rozliczyć auto?
Najpopularniejsze metody służące rozliczaniu auta w firmie to:
- w całości na firmę (wówczas auto pojawia się na bilansie firmy),
- na firmę oraz na prywatny użytek (potrzebna jest tu tzw. korekta z tytułu użytkowania prywatnego – BIJTELLING),
- prywatne auto rozliczane na kilometry.
Auto w pełni firmowe
Najkorzystniejszym wyborem w tym przypadku będzie bus lub pick-up jednokabinowy. Są to pojazdy zarejestrowane w RDW już jako auta służbowe (grijskenteken). Przynoszą one przedsiębiorcy następujące korzyści:
- wszystkie koszty dotyczące użytkowania auta przenoszone są na firmę,
- niższa taryfa podatkowa,
- ulga inwestycyjna,
- brak korekty BTW,
- brak BIJTELLING.
Przedsiębiorcy dążą, aby takie auto było w 100% uwzględnione w kosztach firmy i nie podlegało wyżej wymienionej BIJTELLING. Dlatego przewagę mają tu auta jednokabinowe, które sugerują swym wyglądem, że będą wykorzystywane jedynie do celów służbowych (przewóz materiałów, towarów, narzędzi itp.). Belastingdienst sprawdza, czy auto służy tylko do celów służbowych, czy może też do prywatnych. Niekiedy może zażądać wglądu do książki kilometrów, gdzie nie powinno znaleźć się więcej niż 500 km w ciągu roku na cele prywatne.
Można także zgłosić auto za pomocą formularza verklaring uitsluitend privégebruik auto. W tym przypadku deklarujemy, że auto będzie w 100% używane tylko służbowo i nie można przejechać nim ani jednego kilometra w celach prywatnych. Nie trzeba wtedy prowadzić książki kilometrów.
Auto firmowe oraz prywatne
Najczęściej w tej opcji przedsiębiorcy wybierają albo bus dwukabinowy albo auto osobowe. Są one dość podobnie rozliczane i zawsze podlegają korekcie BIJTELLING. Tej dopłaty można jednak uniknąć w przypadku busa dwukabinowego. Można go zgłosić do Belatingdienst za pomocą formularza verklaring uitsluitend privégebruik auto (oznacza to, że auto będzie w 100% wykorzystywane do celów służbowych). Ważne, aby prowadzić tu rejestr kilometrów i wykazanie w nim, że w ciągu roku jest mniej niż 500 przejechanych kilometrów w celach prywatnych.
Bus dwukabinowy pozwala na korzystanie bez ograniczeń na cele służbowe i prywatne. Przedsiębiorca może także skorzystać z odliczenia części podatku BTW przy zakupie auta, z ulgi inwestycyjnej, niskiego podatku oraz przerzucenia kosztów w całości na firmę. Niestety konieczna jest tu dopłata do zużycia prywatnego (BIJTELLING) oraz korekta BTW wraz z końcem roku.
Auto osobowe podobnie jak bus dwukabinowy pozwala na korzystanie bez ograniczeń na cele służbowe i prywatne. Tu także przedsiębiorca może także skorzystać z odliczenia części podatku BTW przy zakupie auta oraz z ulgi inwestycyjnej. Koszty także przechodzą na firmę, a auto podlega BIJTELLING i korekcie BTW wraz z końcem roku. Różnica polega na tym, że obowiązkowa jest tu standardowa taryfa podatku drogowego.
Jak jest liczona BIJTELLING?
BIJTELLING to wspomniana wcześniej korekta kosztów ponoszonych w związku z korzystaniem z auta służbowego w celach prywatnych. Naliczana jest podczas rocznego rozliczenia z podatku dochodowego i najczęściej wpływa ona na zwiększenie dochodu do opodatkowania. Naliczany jest wówczas wyższy podatek dochodowy do zapłaty. Warto zatem zastanowić się nad zakupem auta, które nie podlega BIJTELLING.
Wyznacznikiem dla BIJTELLING jest wartość katalogowa auta, od której jest naliczana. Na wartość katalogową auta składa się nie tylko kwota nowego samochodu, ale także podatek BTW, BMP oraz różne inne dodatkowe akcesoria fabrycznie zamontowane.
UWAGA! Od 2026 roku wszystkie samochody będą podlegały dopłacie BIJTELLING w wysokości 22% (bez względu na rodzaj paliwa).
Jak uniknąć płacenia BIJTELLING?
Istnieją dwie możliwości:
- Prowadzenie książki kilometrów, z której wynika, że pokonano mniej niż 500 km w celach prywatnych.
- Wysłanie do Belastingdienst formularza „verklaring uitsluitendprivegebruik auto”, w którym deklaruje się, że auto będzie używane w celach służbowych (nie można wtedy używać auta w celach prywatnych).
Co z autami starszymi niż 15 lat?
Tego typu auta podlegają stałej dopłacie BIJTELLING (35%) oraz korekcie podatku BTW (2,7%) naliczanych od wartości rynkowej auta. Podlegają też uldze inwestycyjnej w wysokości 28%. Można ich używać zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, a wszystkie koszty odliczane są w obrębie firmy.
Auto prywatne z rejestracją kilometrów
Kolejną możliwością jest wykorzystywanie auta prywatnego w celach służbowych. Nie jest ono wówczas uwzględniane w bilansie firmy, ponieważ auto pozostaje prywatne. Niezbędna jest tu rejestracja przejechanych kilometrów. Można ją prowadzić albo w książce albo w płatnej aplikacji na telefon. Wpisuje się tylko kilometry pokonane w celach służbowych. Stan licznika wpisuje się na początku i na końcu danego roku. Za każdy kilometr w celach służbowych można odliczyć 0,23 ct od dochodu. Wliczone są tu wszystkie koszty utrzymania auta (w tym także parkingi, paliwo, ubezpieczenie, naprawy itp.). Można także częściowo odliczyć podatek BTW z kosztów poniesionych w ciągu roku na użytkowanie tego auta.
Jakie auto jest najkorzystniejsze?
- bus/pick-up jednokabinowy przeznaczony do użytkowania w 100% służbowo,
- zgłoszone do Belastingdienst, że będzie wykorzystywane jedynie dla celów służbowych,
- o niskiej wartości katalogowej,
- z prowadzoną książką kilometrów,
- elektryczne, o wartości niższej niż 30 000 EUR.
Czy potrzebujesz pomocy w sprawach księgowych? Skontaktuj się z nami, a nasz zespół specjalistów chętnie Ci pomoże. Razem zadbamy o to, aby Twoja działalność była zgodna z nowymi przepisami prawa w Holandii!